Raise and lower loads with a push of a button
Ergonomic handle features easy to operate throttle, lift/lower controls,?safety-enhancing emergency reverse function?and horn
Includes electromagnetic disc brake with automatic dead-man feature that activates when handle is released
Uses four (4) 6V batteries, integral battery charger, battery level gauge and emergency battery disconnect
Features 1.2 KW drive and 2.0 KW lift motor
6-7 hours operation at full charge – 8 hours when used intermittently
CUL approved charger
Approval drawing required
Electric Pallet Truck, Material Handling & Storage
Vestil EPT-2748-45-SCL Fully Powered Electric Pallet Truck With Scale Fully Powered Electric Pallet Truck With Scale, 4500 lbs. Cap., 48″ L x 30.25″ W – Each
$19,060.69
| Weight | 1116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.08333 × 3.5 × 4.75 in |
| Fork Length | 48" |
| Frame Width | 30.25" |
| Capacity | 4500 lbs. |
| Frame Material | Steel |
| Fork Width | 27" |
| Raised Height | 8.2" |
| Lowered Height | 3.2" |
| Machine Weight | 1116 lbs. |
| Additional Features | Built-in scale |

