Raise and lower loads with a push of a button
Ergonomic handle features easy to operate throttle, lift/lower controls,?safety-enhancing emergency reverse function?and horn
Includes electromagnetic disc brake with automatic dead-man feature that activates when handle is released
Uses two (2) 12V batteries, integral battery charger and battery level gauge
Features 0.7 KW drive and 1.3 KW lift motor
3-4 hour operation at full charge – 8 hours when used intermittently
CUL approved charger
Approval drawing required
Electric Pallet Truck, Material Handling & Storage
Vestil EPT-2547-30-SCL Fully Powered Electric Pallet Truck With Scale Fully Powered Electric Pallet Truck With Scale, 3300 lbs. Cap., 48″ L x 28.25″ W – Each
$15,500.91
| Weight | 742 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.08333 × 3.5 × 4.75 in |
| Fork Length | 48" |
| Frame Width | 28.25" |
| Capacity | 3300 lbs. |
| Frame Material | Steel |
| Fork Width | 25" |
| Raised Height | 7.8" |
| Lowered Height | 3.1" |
| Machine Weight | 742 lbs. |
| Additional Features | Built-in scale |


