Made from S2 modified shock resistant steel for professional performance and durability
Proprietary, precision CNC machined tips for excellent fit in fastener recess
Patented spiral torsion zone absorbs impact and extends bit life
Screwdriver Insert Bit, Tools
Vega 125P2R-F500 Reduced Insert Bits, Phillips, #2, 1/4″ Drive – Jar of 500
$204.54
SKU: UAH071
Categories: Screwdriver Insert Bit, Tools
Tags: 125P2R-F500, Reduced Insert Bits, Screwdriver Insert Bit
Brand: Vega
| Weight | 5.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.48 × 0.48 × 0.5 in |
| Tip Style | Phillips |
| Drive Size | 1/4" |
| Tip Size | #2 |
| Overall Length | 1" |
| Finish | Gunmetal Bronze |
| Packaging Type | Countertop Jar |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Quantum Storage System QFS248-76IV Tip-Out Bins Stand Tip-Out Bins Stand, 23-5/8″ W x 16″ D x 52″ H, 76 Drawers – Each
$3,517.76 Add to cart -
Material Handling & Storage
Quantum Storage System QMS533BK MAGNUM Bin MAGNUM Bin, 11-7/8″ H x 12-3/8″ W x 19-3/4″ D, 150 lbs. Capacity, Black – Each
$27.59 Add to cart -
Material Handling & Storage
Quantum Storage System QGH700BR Recycled Shelf Bins Recycled Shelf Bins, 19.875″ W x 19.875″ D x 12.4375″ H, Black – Each
$25.96 Add to cart -
Material Handling & Storage
Quantum Storage System QFS270-72IV Tip-Out Bins Stand Tip-Out Bins Stand, 23-5/8″ W x 16″ D x 75″ H, 72 Drawers – Each
$3,872.50 Add to cart -
Material Handling & Storage
Quantum Storage System QFS224-24IV Tip-Out Bins Stand Tip-Out Bins Stand, 23-5/8″ W x 16″ D x 28″ H, 24 Drawers – Each
$1,997.48 Add to cart






