Packaging is either recyclable, biodegradable, reduced, and/or features recycled content
Lifting Hoist Ring, Material Handling & Storage
Vanguard Steel 2978 78045 VQ Swivel Hoist Lifting Ring VQ Swivel Hoist Lifting Ring, 1-1/4″, 45 mm Thread Length, Alloy Steel – Each
$537.05
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.415 × 0.747 × 0.415 in |
| Thread Size | 1-1/4" |
| Thread Length | 45 mm |
| Working Load Limit | 16000 lbs. (8 tons) |
| Finish | Plastic Coating |
| Material | Alloy Steel |
| Torque | 800 Nm |

