Packaging is either recyclable, biodegradable, reduced, and/or features recycled content
Lifting Hoist Ring, Material Handling & Storage
Vanguard Steel 2978 76440 VQ Swivel Hoist Lifting Ring VQ Swivel Hoist Lifting Ring, 1″, 40 mm Thread Length, Alloy Steel – Each
$255.78
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.332 × 0.498 × 0.332 in |
| Thread Size | 1" |
| Thread Length | 40 mm |
| Working Load Limit | 9000 lbs. (4.5 tons) |
| Finish | Plastic Coating |
| Material | Alloy Steel |
| Torque | 400 Nm |

