Packaging is either recyclable, biodegradable, reduced, and/or features recycled content
Lifting Hoist Ring, Material Handling & Storage
Vanguard Steel 2978 74024 VQ Swivel Hoist Lifting Ring VQ Swivel Hoist Lifting Ring, 5/8″, 24 mm Thread Length, Alloy Steel – Each
$130.02
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.166 × 0.249 × 0.083 in |
| Thread Size | 5/8" |
| Thread Length | 24 mm |
| Working Load Limit | 4000 lbs. (2 tons) |
| Finish | Plastic Coating |
| Material | Alloy Steel |
| Torque | 150 Nm |

