Packaging is either recyclable, biodegradable, reduced, and/or features recycled content
Lifting Hoist Ring, Material Handling & Storage
Vanguard Steel 2978 73221 VQ Swivel Hoist Lifting Ring VQ Swivel Hoist Lifting Ring, 1/2″, 21 mm Thread Length, Alloy Steel – Each
$125.77
| Weight | 1.488 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.46666 × 0.14166 × 0.41666 in |
| Thread Size | 1/2" |
| Thread Length | 21 mm |
| Working Load Limit | 3000 lbs. (1.5 tons) |
| Finish | Plastic Coating |
| Material | Alloy Steel |
| Torque | 120 Nm |

