Packaging is either recyclable, biodegradable, reduced, and/or features recycled content
Lifting Hoist Ring, Material Handling & Storage
Vanguard Steel 2978 63654 VQ Swivel Hoist Lifting Ring VQ Swivel Hoist Lifting Ring, M36, 54 mm Thread Length, Alloy Steel – Each
$448.67
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.415 × 0.747 × 0.415 in |
| Thread Size | M36 |
| Thread Length | 54 mm |
| Working Load Limit | 20000 lbs. (10 tons) |
| Finish | Plastic Coating |
| Material | Alloy Steel |
| Torque | 1000 Nm |

