Packaging is either recyclable, biodegradable, reduced, and/or features recycled content
Lifting Hoist Ring, Material Handling & Storage
Vanguard Steel 2978 63045 VQ Swivel Hoist Lifting Ring VQ Swivel Hoist Lifting Ring, M30, 45 mm Thread Length, Alloy Steel – Each
$448.67
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.332 × 0.498 × 0.332 in |
| Thread Size | M30 |
| Thread Length | 45 mm |
| Working Load Limit | 14600 lbs. (7.3 tons) |
| Finish | Plastic Coating |
| Material | Alloy Steel |
| Torque | 500 Nm |

