Packaging is either recyclable, biodegradable, reduced, and/or features recycled content
Lifting Hoist Ring, Material Handling & Storage
Vanguard Steel 2978 62040 VQ Swivel Hoist Lifting Ring VQ Swivel Hoist Lifting Ring, M20, 40 mm Thread Length, Alloy Steel – Each
$216.69
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.249 × 0.415 × 0.166 in |
| Thread Size | M20 |
| Thread Length | 40 mm |
| Working Load Limit | 6000 lbs. (3 tons) |
| Finish | Plastic Coating |
| Material | Alloy Steel |
| Torque | 250 Nm |

