Packaging is either recyclable, biodegradable, reduced, and/or features recycled content
Lifting Hoist Ring, Material Handling & Storage
Vanguard Steel 2978 61421 VQ Swivel Hoist Lifting Ring VQ Swivel Hoist Lifting Ring, M14, 21 mm Thread Length, Alloy Steel – Each
$101.13
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.166 × 0.249 × 0.083 in |
| Thread Size | M14 |
| Thread Length | 21 mm |
| Working Load Limit | 3000 lbs. (1.5 tons) |
| Finish | Plastic Coating |
| Material | Alloy Steel |
| Torque | 120 Nm |

