Packaging is either recyclable, biodegradable, reduced, and/or features recycled content
Lifting Hoist Ring, Material Handling & Storage
Vanguard Steel 2978 61218 VQ Swivel Hoist Lifting Ring VQ Swivel Hoist Lifting Ring, M12, 18 mm Thread Length, Alloy Steel – Each
$101.13
| Weight | 1.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.45833 × 0.125 × 0.41666 in |
| Thread Size | M12 |
| Thread Length | 18 mm |
| Working Load Limit | 2000 lbs. (1 tons) |
| Finish | Plastic Coating |
| Material | Alloy Steel |
| Torque | 100 Nm |

