Packaging is either recyclable, biodegradable, reduced, and/or features recycled content
Lifting Hoist Ring, Material Handling & Storage
Vanguard Steel 2978 60812 VQ Swivel Hoist Lifting Ring VQ Swivel Hoist Lifting Ring, M8, 12 mm Thread Length, Alloy Steel – Each
$92.63
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.166 × 0.249 × 0.083 in |
| Thread Size | M8 |
| Thread Length | 12 mm |
| Working Load Limit | 1000 lbs. (0.5 tons) |
| Finish | Plastic Coating |
| Material | Alloy Steel |
| Torque | 30 Nm |

