Combines fast stock removal with long life; Used on:
Stainless steel, high tensile alloys
Ferrous metals (iron, steel, welds)
Grinding Wheel, Tools
United Abrasives Inc. 20074 Saitech Ultimate Performance? Grinding Wheel, 5″ x 1/4″, 7/8″ Arbor, Aluminum Oxide/Ceramic, Type 27 – Each
$13.48
SKU: TC175
Categories: Grinding Wheel, Tools
Tags: 20074, Grinding Wheels, Saitech Ultimate Performance™ Grinding Wheel
Brand: United Abrasives Inc.
| Weight | 0.48666 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.16608 × 0.16608 × 0.16608 in |
| Diameter | 5" |
| Thickness | 1/4" |
| Arbor Size | 7/8" |
| Max. RPM | 12200 |
| Type | 27 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide/Ceramic |
Recently Viewed Products
-
Reader Safety Eyewear
Zenith Safety Products Z1800 Series Reader Safety Glasses (Each)-Click on options for variations & Details.
$8.84 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page


