Combines fast stock removal with long life; Used on:
Stainless steel, high tensile alloys
Ferrous metals (iron, steel, welds)
Grinding Wheel, Tools
United Abrasives Inc. 20014 Saitech Ultimate Performance? Grinding Wheel, 4″ x 1/4″, 5/8″ Arbor, Aluminum Oxide/Ceramic, Type 27 – Each
$13.66
SKU: TC156
Categories: Grinding Wheel, Tools
Tags: 20014, Grinding Wheels, Saitech Ultimate Performance™ Grinding Wheel
Brand: United Abrasives Inc.
| Weight | 0.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.33333 × 0.03333 × 0.33333 in |
| Diameter | 4" |
| Thickness | 1/4" |
| Arbor Size | 5/8" |
| Max. RPM | 13500 |
| Type | 27 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide/Ceramic |

