Ideal for rough grinding of standard, mild steel on stationary bench and pedestal machines
Grinding Wheel, Tools
Tyrolit 188820 Bench Grinding Wheel Bench Grinding Wheel, 8″ x 1″, 1″ Arbor, Aluminum Oxide, Type 1 – Each
$47.18
| Weight | 3.891 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.76666 × 0.09166 × 0.76666 in |
| Diameter | 8" |
| Thickness | 1" |
| Arbor Size | 1" |
| Max. RPM | 3340 |
| Type | 1 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Colour | Grey |

