Fast, convenient access to remote, hard to reach elevated locations
Tilt and roll mobility allows passage through doorways
Ideal for use on asphalt or similar rough surfaces
Two 10″ diameter semi-pneumatic wheels on rear of ladder, reinforced rubber tips on front legs to secure ladder during use
Grey powder coat finish
Complies with OSHA and ANSI standards
Also available in other sizes and tread styles
1 1/16″ tubular steel construction
Foldable Rolling Ladders, Material Handling & Storage
Tri-Arc Manufacturing KDRF110162 Rolling Ladder, 10 Steps, Serrated, 106″ High – Each
$2,723.32
SKU: VC537
Categories: Foldable Rolling Ladders, Material Handling & Storage
Tags: Foldable Rolling Ladders, KDRF110162, Rolling Ladder
Brand: Tri-Arc Manufacturing
| Weight | 208 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.41666 × 1.25 × 2.91666 in |
| Frame Material | Steel |
| No. of Steps | 10 |
| Platform Height | 106" |
| Platform Depth | 10" |
| Step Width | 16" |
| Step Type | Serrated |
| Top Step Width | 16" |
| Base Depth | 77" |
| Base Width | 36" |
| Includes Handrails | Yes |
| Overall Height | 132" |
| Caster Type | Semi-Pneumatic |
| Caster Size | 10" |
| Colour | Grey powder-coated finish |
| Capacity | 450 lbs. |
| Weight | 145 lbs. |
Recently Viewed Products
-
TIG Torch Collets & Collet Bodies
Weldcraft 13N27 TIG Torch Accessories & Spare Parts TIG Torch Accessories & Spare Parts – Each
$10.42 Add to cart


