Ladder turns on its own radius; rolls in all directions
Provides safer access to top shelves when picking stock; 50 degree incline
Easy to use foot controlled locking mechanism maintains climbing stability
Step Lock included on 7-16 step models only
Shipped knocked down
Grey powder coat finish
Complies with OSHA and ANSI standards
Also available in other sizes and tread styles
Includes Toe Boards
1 1/16″ tubular steel construction
Material Handling & Storage, Pivoting Rolling Ladder
Tri-Arc Manufacturing KDED116246 All Directional Rolling Ladder, 16 Steps, 24″ Step Width, 160″ Platform Height, Steel – Each
$5,154.79
Available on backorder
SKU: VC549
Categories: Material Handling & Storage, Pivoting Rolling Ladder
Tags: All Directional Rolling Ladder, KDED116246, Pivoting Rolling Ladders
Brand: Tri-Arc Manufacturing
| Weight | 486 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 3.33 × 2 in |
| No. of Steps | 16 |
| Platform Height | 160" |
| Platform Depth | 10" |
| Frame Material | Steel |
| Step Width | 24" |
| Step Type | Perforated |
| Top Step Width | 24" |
| Base Depth | 116" |
| Base Width | 42" |
| Includes Handrails | Yes |
| Overall Height | 196" |
| Capacity | 450 lbs. |
| Weight | 290 lbs. |

