High performance combination with 2 units
High-flow design
Designed to remove particulate material down to 5 micron from the airstream to protect downstream equipment
Superior removal of free water up to 98% efficiency
Coalesing filter designed to remove particulate material 99.98% of free oils and solid contaminants 0.01 micron and larger
Coalesing filter with differential pressure gauge to indicate when coalescing filter element needs changing
Superior pressure regulation ? diaphragm type regulator
Self-relieving design regulator
?Push-pull? adjustment knob
Features recyclable, biodegradable, and/or recycled content
Regulator & Filter, Tools
Topring 50.675A Manual Drain Filter, Regulator & Coalescing Filter with Standard Bowl Modulair 400 Manual Drain Filter, Regulator & Coalescing Filter with Standard Bowl Modulair 400, 1/4″ NPT, 150 PSI, 9.1 fl. oz. Capacity – Each
$665.12
| Weight | 6.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.27083 × 0.99 × 0.27083 in |
| Connection Size | 1/4" NPT |
| Max. Air Flow | 65 SCFM @ 100 PSI |
| Max. PSI | 150 PSI |
| Bowl Material | Polycarbonate |
| Bowl Capacity | 9.1 fl. oz. |
| Ambient Temperature | 4 to 52 ?C |
| Filtration | 5 Micron |

