Designed to remove particulate material down to 5 micron from the airstream to protect downstream equipment
Superior removal of free water up to 98% efficiency
Superior pressure regulation ? diaphragm type regulator
Self-relieving design regulator
?Push-pull? adjustment knob
Transparent dome shows oil delivery
External oil delivery adjusting knob ? removable for tamper resistance
Features recyclable, biodegradable, and/or recycled content
Filter, Regulator & Lubricator (FRL), Tools
Topring 50.642A Manual Drain Filter, Regulator & Lubricator with Metal Bowl & Gauge Modulair 400 Manual Drain Filter, Regulator & Lubricator with Metal Bowl & Gauge Modulair 400, 1/2″ NPT – Each
$631.78
SKU: PUN068
Categories: Filter, Regulator & Lubricator (FRL), Tools
Tags: 50.642A, Filter, Manual Drain Filter, Regulator & Lubricator (FRL)s, Regulator & Lubricator with Metal Bowl & Gauge Modulair 400
Brand: Topring
| Weight | 6.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.27083 × 0.99 × 0.27083 in |
| Connection Size | 1/2" NPT |
| Max. Air Flow | 120 SCFM @ 100 PSI |
| Operating Pressure | 200 psi |
| Bowl Material | Aluminum |
| Bowl Capacity | 9.1 fl. oz. |
| Ambient Temperature | 4 to 80 ?C |
| Filtration | 5 Micron |

