Sight feed design lubrificator ? transparent dome to show oil delivery
Superior removal of free water up to 98% efficiency
Superior pressure regulation ? diaphragm type regulator
Self-relieving design regulator
Push-pull adjusting knob
External oil delivery adjusting knob ? removable for tamper resistance
Filter, Regulator & Lubricator (FRL), Tools
Topring 50.530A Filter, Regulator & Lubricator Modulair 300 with Manual Drain & Standard Bowl Filter, Regulator & Lubricator Modulair 300 with Manual Drain & Standard Bowl, 3/8″ NPTF – Each
$523.20
| Weight | 5.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.18083 × 0.67917 × 0.30167 in |
| Connection Size | 3/8" NPTF |
| Operating Pressure | 150 PSI |
| Bowl Material | Polycarbonate |
| Bowl Capacity | 5.12 fl. oz. |
| Ambient/Media Temperature (Standard Bowl) | 4 to 52 ?C |
| Outlet Pressure | Adjustable up to 150 PSI |
| Filtration | 5 micron |
| Standard Bowl | Polycarbonate with Nylon Shatterguard |
| Seals | Nitrile |

