Superior removal of free water up to 98% efficiency
Superior pressure regulation ? piston type regulator
Self-relieving design regulator
?Push-pull? adjustment knob
Sight feed design – transparent dome to show oil delivery
External oil delivery adjusting knob ? removable for tamper resistance
Features recyclable, biodegradable, and/or recycled content
Filter, Regulator & Lubricator (FRL), Tools
Topring 50.527A Manual Filter, Regulator & Lubricator with Metal Bowl Modulair 300 Manual Filter, Regulator & Lubricator with Metal Bowl Modulair 300, 1/4″ NPT – Each
$577.92
SKU: PUN040
Categories: Filter, Regulator & Lubricator (FRL), Tools
Tags: 50.527A, Filter, Manual Filter, Regulator & Lubricator (FRL)s, Regulator & Lubricator with Metal Bowl Modulair 300
Brand: Topring
| Weight | 5.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.27083 × 0.99 × 0.27083 in |
| Connection Size | 1/4" NPT |
| Operating Pressure | 0 – 250 PSI |
| Bowl Material | Aluminum |
| Bowl Capacity | 5.1 fl. oz. |
| Ambient Temperature | 4 to 79 ?C |
| Filtration | 5 Micron |

