High performance
Precision needle valve assures repeatable oil delivery
Sight feed design – transparent dome to show oil delivery
External oil delivery adjusting knob
Front mounted clamping design with encapsulated screws
Features modular or in line mounting capabilities
Features recyclable, biodegradable, and/or recycled content
Lubricator, Tools
Topring 50.427A Lubricator with Metal Bowl Modulair 300 Lubricator with Metal Bowl Modulair 300, 1/4″ NPT, Max. 250 PSI, In Line/Modular – Each
$228.26
SKU: PUN031
Categories: Lubricator, Tools
Tags: 50.427A, Lubricator with Metal Bowl Modulair 300, Lubricators
Brand: Topring
| Weight | 1.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.255 × 0.22917 × 0.83333 in |
| Connection Size | 1/4" NPT |
| Max. PSI | 250 PSI |
| Type | In Line/Modular |
| Bowl Capacity | 5.1 fl. oz. |
| Ambient Temperature | 4 to 79 ?C |
| Bowl Material | Aluminum, Clear Nylon Sight Glass |

