Designed to remove particulate material down to 5 micron from the airstream to protect downstream equipment
Superior removal of free water up to 98% efficiency
Superior pressure regulation— diaphragm type regulator
Self relieving design regulator
Push-pull adjusting knob
Transparent dome shows oil delivery
External oil delivery adjusting knob — removable for tamper resistance
Features recyclable, biodegradable, and/or recycled content
Regulator & Filter, Tools
Topring 50.250A Modulair 400 Filter/Regulator with Manual Drain Modulair 400 Filter/Regulator with Manual Drain, 3/4″ NPT, 200 psi, 9.1 fl. oz. Capacity – Each
$331.71
| Weight | 3.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.16 × 0.25 × 0.46 in |
| Connection Size | 3/4" NPT |
| Max. Air Flow | 130 SCFM @ 100 PSI |
| Max. PSI | 200 psi |
| Bowl Material | Aluminum |
| Bowl Capacity | 9.1 fl. oz. |
| Ambient Temperature | 4 to 80 °C |
| Filtration | 5 Micron |
| Seal Coating | Nitrile |

