High performance
Designed to remove particulate material to 5 micron from the airstream to protect downstream equipment
Superior removal of free water up to 98% efficiency
Front mounted clamping design with encapsulated screws
Features modular or in line mounting capabilities
Superior pressure regulation ? diaphragm type regulator
Self-relieving design
?Push-pull? adjustment knob
Features recyclable, biodegradable, and/or recycled content
Regulator & Filter, Tools
Topring 50.227A Manual Drain Filter/Regulator with Metal Bowl Modulair 300 Manual Drain Filter/Regulator with Metal Bowl Modulair 300, 1/4″ NPT, 250 PSI, 5.1 fl. oz. Capacity – Each
$293.24
SKU: PUN013
Categories: Regulator & Filter, Tools
Tags: 50.227A, Manual Drain Filter/Regulator with Metal Bowl Modulair 300, Regulator & Filters
Brand: Topring
| Weight | 2.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.26083 × 0.21917 × 1.09417 in |
| Connection Size | 1/4" NPT |
| Max. Air Flow | 20 SCFM @ 100 PSI |
| Max. PSI | 250 PSI |
| Bowl Capacity | 5.1 fl. oz. |
| Ambient Temperature | 4 to 79 ?C |
| Panel Mount Hole Size | 52 mm |

