Working temperature: -50? to 140? F, -45? to 60?C
Applications: compressed air, hydraulic, water vacuum and petrochemistry
Usages: pneumatic circuitry, air and liquid transfer for food industry
Tools, Tubing
Topring 34.520 Tubing, Air, 0.25″ OD x 500′ L, Polyethylene, Translucent White, 140 PSI @ 20?C – Each
$143.63
| Weight | 7.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.325 × 0.54166 × 1.25 in |
| Type | Air |
| Length | 500' |
| Inner Diameter | 0.17" |
| Outer Diameter | 0.25" |
| Colour | Translucent White |
| Working Pressure | 140 PSI @ 20?C |
| Tube O.D. | 1/4" |
| Material | Polyethylene |

