Working temperature: -60 to 200?F, -51?C to 93?C
Maximum working pressure: 250 PSI at 75?F
Applications: pneumatic, hydraulic, gas, vacuum, fresh and salt water
Usages: air instrumentation, lubrication fuel liners and process lines for gas, chemicals and solvents
Tools, Tubing
Topring 32.130 Tubing, Air, 0.3125″ OD x 100′ L, Nylon, Clear, 330 PSI @ 23?C – Each
$107.72
| Weight | 1.628 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.91666 × 0.29166 × 0.91666 in |
| Type | Air |
| Length | 100' |
| Inner Diameter | 0.236" |
| Outer Diameter | 0.3125" |
| Colour | Clear |
| Working Pressure | 330 PSI @ 23?C |
| Tube O.D. | 5/16" |
| Material | Nylon II |

