Good flexibility
Super dimensional stability, ensuring perfect connection with push-to-connect fittings
Excellent pressure rating, resistance to crushing, abrasion and cracking
Superior resistance to solvents, alkalis, oils, greases, petroleum products, and molds
Good resistance to vibration
Very low moisture absorption
Broad temperature range
RoHS compliant
Silicone-free
Tools, Tubing
Topring 32.100 Tubing, Air, 0.125″ OD x 100′ L, Nylon, Clear, 430 PSI @ 23?C – Each
$40.53
| Weight | 0.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.79166 × 0.06666 × 0.79166 in |
| Type | Air |
| Material | Nylon |
| Length | 100' |
| Inner Diameter | 0.08" |
| Outer Diameter | 0.125" |
| Working Pressure | 430 PSI @ 23?C |
| Working Temperature | -40 to 70 ?C |
| Vacuum Rating | Up to 28" Hg |
| Colour | White |
| Outside Diameter | 1/8" |
| Maximum Working Pressure (at 23 ?C) | 430 PSI |

