Ideal for when you need to know the weight of your materials; the scale cart gives you the convenience of bringing the scale to the materials instead of having to lug the materials to a stationary scale
Adjusted for tare weight so you get an accurate measure of your load up to 250 pounds
Roto moulded body and a powder coated steel base ensure durability
Four 3” all swivel thread guard casters for easy manoeuvrability
Removable container makes for easier loading and unloading
Box Trucks, Material Handling & Storage
Techstar Plastics Inc 350SC GREY Scale Carts Scale Carts, Polyethylene, 33″ L x 23″ W x 33″ H, 7 cu. ft. Volume, 250 lbs. Capacity – Each
$666.61
SKU: NC473
Categories: Box Trucks, Material Handling & Storage
Tags: 350SC GREY, Box Trucks, Scale Carts
Brand: Techstar Plastics Inc
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.75 × 1.775 × 1.94166 in |
| Volume Capacity | 7 cu. ft. |
| Weight Capacity | 250 lbs. |
| Bin Material | Polyethylene |
| Overall Length | 33" |
| Overall Width | 23" |
| Overall Height | 33" |
| Caster Placement | Corner Standard |
| Inside Height | 20" |
| Inside Length | 30" |
| Inside Width | 20" |
| Weight | 45 lbs. |
| Colour | Grey |


