RoHS compliant and contain no mercury, lead or other hazardous materials
Emits no UV or IR radiation
A CRI of 80 ensures good color definition and 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K color temperatures, these lamps can be used in many applications in both homes and businesses
Dimmable down to 10%
Suitable for rough service
Suitable for indoor/outdoor environments
Reduces energy consumption up to 85%
Last up to 20 times longer than incandescent lamps
No warm-up time, instant-on with full light output and stable color
Electrical, LED Bulb
Sylvania 79734-594313811 Ultra LED? A-Line Lamp, 23 W, 2600 Lumens, Medium Base – Case of 6
$220.09
| Weight | 4.087 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.79 × 0.55 × 0.49 in |
| Wattage | 23 W |
| Lamp Life | 15000 hrs. |
| Colour Temperature | 3000 K |
| Lumens | 2600 |
| Base Type | Medium |
| CRI | 80 |
| Operating Temperature Range | -4?F to +113?F (-20?C to +45?C) |
| Input Voltage | 120 V |
| Bulb Finish | Frosted Glass |

