Offers years of service at reduced energy and maintenance cost
Suitable for damp environments
Equivalent to a 75W incandescent bulb
UV and IR-free
| Weight | 0.198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.375 × 0.20833 × 0.20833 in |
| Wattage | 12 W |
| Lamp Life | 11000 hrs. |
| Colour Temperature | 2700 K |
| Lumens | 1100 |
| Bulb Shape | A19 |
| Base Type | E26 Medium |
| CRI | 80 |
| Voltage | 120 V |

