Longer life than traditional incandescent lamps
Suitable for damp environments
Reduces energy consumption up to 85%
| Weight | 0.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.23333 × 0.375 × 0.23333 in |
| Wattage | 8.5 W |
| Lamp Life | 11000 hrs. |
| Colour Temperature | 5000 K |
| Lumens | 800 |
| Bulb Shape | A19 |
| Base Type | Medium |
| Voltage | 120 V |

