Great value LED light bulb
Offers years of service at reduced energy and maintenance cost
Suitable for damp environments
UV and IR-free
Equivalent to 65W halogen
Electrical, LED Bulb
Sylvania 79280 Contractor Series LED Lamp, PAR30, 9 W, 800 Lumens, Medium Base – Pack of 2
$33.71
| Weight | 0.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.54166 × 0.4 × 0.33333 in |
| Wattage | 9 W |
| Lamp Life | 11000 hrs. |
| Colour Temperature | 3000 K |
| Lumens | 800 |
| Bulb Shape | PAR30 |
| Base Type | Medium |
| CRI | 82 |
| Lamps per Pack | 2 |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-dimmable |
| Ordering Abbreviation | LED9PAR30LN830FL4510YVRP2 |

