Great value LED light bulb
Offers years of service at reduced energy and maintenance cost
Suitable for damp environments
UV and IR-free
Equivalent to 50W halogen
Electrical, LED Bulb
Sylvania 79279 Contractor Series LED Lamp, PAR20, 4.5 W, 425 Lumens, Medium Base – Pack of 2
$17.76
| Weight | 0.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.375 × 0.31666 × 0.23333 in |
| Wattage | 4.5 W |
| Lamp Life | 11000 hrs. |
| Colour Temperature | 3000 K |
| Lumens | 425 |
| Bulb Shape | PAR20 |
| Base Type | Medium |
| CRI | 82 |
| Lamps per Pack | 2 |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-dimmable |
| Ordering Abbreviation | LED6PAR20830FL4510YVRP2 |

