Great value LED light bulb
Offers years of service at reduced energy and maintenance cost
Suitable for damp environments
UV and IR-free
Equivalent to 90W halogen
Electrical, LED Bulb
Sylvania 79276 Contractor Series LED Lamp, PAR38, 13 W, 1050 Lumens, Medium Base – Pack of 2
$31.09
| Weight | 0.98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.66666 × 0.45833 × 0.41666 in |
| Wattage | 13 W |
| Lamp Life | 11000 hrs. |
| Colour Temperature | 3000 K |
| Lumens | 1050 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Base Type | Medium |
| CRI | 82 |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-dimmable |
| Ordering Abbreviation | LED13PAR38830FL4510YVRP2 |

