Great value LED light bulb
Offers years of service at reduced energy and maintenance cost
UV and IR-free
Equivalent to 35W halogen
Electrical, LED Bulb
Sylvania 79129 Contractor Series LED Lamp, MR16, 5 W, 350 Lumens, GU5.3 Base – Pack of 3
$15.33
| Weight | 0.312 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.58333 × 0.16666 × 0.28333 in |
| Wattage | 5 W |
| Lamp Life | 11000 hrs. |
| Colour Temperature | 3000 K |
| Lumens | 350 |
| Bulb Shape | MR16 |
| Base Type | GU5.3 |
| CRI | 81 |
| Lamps per Pack | 3 |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-dimmable |
| Ordering Abbreviation | LED5MR16GU10830FL3610YVBL |

