Offers years of service at reduced energy and maintenance cost
Suitable for damp environments
Equivalent to a 40W incandescent bulb
UV and IR-free
| Weight | 0.086 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.375 × 0.19166 × 0.2 in |
| Wattage | 6 W |
| Lamp Life | 11000 hrs. |
| Colour Temperature | 5000 K |
| Lumens | 450 |
| Bulb Shape | A19 |
| Base Type | E26 Medium |
| CRI | 80 |
| Voltage | 120 V |

