Offers years of service at reduced energy and maintenance cost
Suitable for damp environments
Equivalent to a 65W incandescent bulb
UV and IR-free
| Weight | 0.404 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.54166 × 0.31666 × 0.44166 in |
| Wattage | 9 W |
| Lamp Life | 11000 hrs. |
| Colour Temperature | 5000 K |
| Lumens | 650 |
| Bulb Shape | BR30 |
| Base Type | Medium |
| CRI | 80 |
| Voltage | 120 V |

