An energy saving alternative, designed to replace traditional fluorescent T8/T12 lamps by bypassing the existing ballast
These LED T8 lamps contain no mercury, provide instant light and a uniform light distribution
Engineered to operate directly on 120-277V, these lamps minimize labor and recycling costs
These lamps can be used with occupancy and vacancy sensors for enhanced energy savings
When installing the LEDlescent T8 lamps, the UL rating of the existing fixture is not voided (even when it is electrically modified) since our LEDlescent T8 lamp is UL Classified (as a luminaire conversion retrofit kit) under UL standard 1598C
UL1598C is the standard covering LED retrofits intended for an existing UL rated fixture
No warm-up time, instant-on with full light output and stable lamp-to-lamp colour
No risk of electrical arcing between the lamp pins and the lamp holders
Double-ended wiring configuration
No UV emission
Suitable for dry and damp locations
Electrical, LED Bulb
Sylvania 42059-594313811 LEDlescent? 8′ LED T8 Ballast-Free Lamp, 32 W, 4400 Lumens, FA8 Base – Case of 10
$522.60
| Weight | 10.918 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.974 × 0.622 × 0.322 in |
| Wattage | 32 W |
| Lamp Life | 50000 hrs. |
| Colour Temperature | 5000 K |
| Lumens | 4400 |
| Base Type | FA8 |
| CRI | 82 |
| Length | 8' |
| Bulb Finish | Frosted Glass |
| Efficacy (LPW) | 138 |
| Beam Angle | 200? |
| Manufacturer's Warranty | 5-Year Limited Lamp Warranty |
| Power Factor | >0.9 |
| THD | <20% |
| Operating Temperature | -4?F to +113?F (-20?C to +45?C) |
| Max. Case Temperature | 167?F (75?C) |

