Energy saving alternative, designed to replace traditional fluorescent T8 lamps
These LED T8 lamps contain no mercury, provide instant light and a uniform light distribution with an optimized glass optic design
Engineered to operate on existing instant start and select programmed rapid start electronic T8 ballasts, these lamps minimize labor costs
The SubstiTUBE Value LED T8 is not affected by switching cycles, the use of occupancy or vacancy sensors can be installed with the existing ballasts for optimal energy savings
Compatible with instant start and select programmed rapid start electronic T8 ballasts with input voltage of 120-277V and 347V
NLB Trusted Warranty Program
Reduces energy consumption up to 40%
No warm-up time, instant-on with full light output and stable lamp to lamp color
Lamps with DIM in description are 0-10V dimming with compatible dimming ballasts
Optimized glass optical design
No UV emission
Suitable for dry and damp locations (cannot come in direct contact with water)
Maximize energy savings with occupancy sensors
Approved for use with Tube Guards
Electrical, LED Bulb
Sylvania 41826-594313811 SubstiTUBE? 4′ Value LED T8 Lamp, 15 W, 2100 Lumens, G13 Base – Case of 25
$412.13
| Weight | 11.682 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 0.58 × 0.489 in |
| Wattage | 15 W |
| Lamp Life | 50000 hrs. |
| Colour Temperature | 3000 K |
| Lumens | 2100 |
| Base Type | G13 |
| CRI | 80 |

