Patented built-in safety circuit prevents current from flowing through the lamp when only one end is engaged in the socket thereby eliminating potential shock hazard
No risk of electrical arcing between the lamp pins and the lamp holders
For use with shunted and non-shunted sockets therefore no socket change is needed
Double ended lamp is wired end-to-end preventing non-passive failure of a fluorescent lamp should it be inadvertently installed in the fixture
17W Shatterproof Frosted Nano Plastic lamps do not break in the manner of glass LED or fluorescent lamps
No warm-up time, instant-on with full light output and stable lamp to lamp colour
No UV emission
Suitable for dry and damp locations (cannot come in direct contact with water)
Maximize energy savings with occupancy sensors
Suitable for open and enclosed fixtures
Approved for use with tube guards
Products with ?G2? suffix and lamp item numbers from 41062 to 41065 are dimmable when installed on 120V with trailing edge dimmers
These lamps tested and approved with LUTRON NTELV-300 dimmer
NLB Trusted Warranty Program
Electrical, LED Bulb
Sylvania 41739-594313811 LEDlescent? 3′ T8 Ballast-Free Lamp, 12 W, 1450 Lumens – Case of 25
$339.06
| Weight | 11.218 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.11 × 0.64 × 0.69 in |
| Wattage | 12 W |
| Lamp Life | 50000 hrs. |
| Colour Temperature | 5000 K |
| Lumens | 1450 |
| CRI | 82 |
| Efficacy (LPW) | 121 |
| Bulb Finish | Frosted Glass |
| Beam Angle | 220? |
| Ambient Operating Temperature | -4?F to 113?F (-20?C to 45?C) |
| Max. Case Temperature | 158?F (70?C) |
| Light Emitting Angle | 340? |
| Manufacturer's Warranty | 5-Year Limited Warranty |

