Lightweight, energy saving alternative to replace traditional fluorescent T5HO high output lamps
Reduced energy usage saves operational costs resulting in attractive payback time while providing an easy way to upgrade to LED technology
These LED T5HO lamps contain no mercury, provide instant light and a uniform light distribution
Engineered to operate with existing compatible ballasts, these lamps minimize labor and recycling costs
These lamps can be used with occupancy and vacancy sensors for enhanced energy savings
No lamp polarity
No warm-up time, instant-on with full light output and stable lamp-to-lamp color
No UV emission
Suitable for dry and damp locations
Compatible with select programmed rapid start electronic T5 ballasts with input voltage of 120-277V and 347V
Electrical, LED Bulb
Sylvania 41592-594313811 SubstiTUBE? LED T5HO Lamp, 24 W, 3400 Lumens, G5 Base – Case of 25
$534.50
| Weight | 9.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.93 × 0.518 × 0.48 in |
| Wattage | 24 W |
| Lamp Life | 50000 hrs. |
| Colour Temperature | 3000 K |
| Lumens | 3400 |
| Base Type | G5 |
| CRI | 82 |
| Bulb Finish | Frosted Glass |
| Efficacy (LPW) | 125 |
| Beam Angle | 180? |
| Light Emitting Angle | 320? |
| Operating Temperature | -4?F to +113?F (-20?C to +45?C) |
| Max. Case Temperature | 167?F (75?C) |
| Standard(s) Met | cULus, RoHS, FCC, NSF |
| Manufacturer's Warranty | 5-Year Limited Warranty |

