Ideal for indoor high/ low bay lighting and outdoor decorative post top fixtures in walkway lighting applications
Lasts up to 5 times longer than HID lamps
No warm-up time, instant on with full light output and stable colour
Consumes up to 76% less energy than equivalent HID lamps while delivering same light output
Lumen and CCT selectable light enabled through physical controls located on the lamp
Passive cooling design (higher reliability with no internal fan)
Rated for open and enclosed fixtures
360? beam angle (or omnidirectional) with Type V distribution
Electrical, LED Bulb
Sylvania 41014 ULTRA LED Selectable HID Retrofit Lamp, Corn Cob, 120 W, 18600 Lumens, EX39 Mogul Base – Each
$310.16
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 0.5 × 0.5 in |
| Wattage | 120 W |
| Lamp Life | 50000 hrs. |
| Colour Temperature | 3000 K/5000 K/4000 K |
| Lumens | 18600 |
| Bulb Shape | Corn Cob |
| Base Type | EX39 Mogul |
| CRI | 80+ |
| Weight | 80 lbs. |
| Wheel Type | Semi-Pneumatic |
| Wheel Size | 10" |
| Colour | Blue |
| Lumens Per Watt | 155 |

