Lasts up to 5 times longer than HID lamps
No warm-up time, instant on with full light output and stable color
Consumes up to 76% less energy than equivalent HID lamps while delivering same light output
Lumen and CCT selectable light enabled through physical controls located on the lamp
Continuous and standby dimming can be enabled on lamps 80W and higher, when paired with the optional snap-on motion/daylight sensor and remote control
Passive cooling design (higher reliability with no internal fan)
Rated for open and enclosed fixtures
Up to 155 LPW
360? beam angle (or omnidirectional) with Type V distribution
Electrical, LED Bulb
Sylvania 41012-594313811 Ultra LED? Selectable HIDr Replacement Lamp, 80 W, 12000/11200/12400 Lumens, Mogul Base – Case of 4
$1,040.95
| Weight | 14.259 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.935 × 0.935 × 0.935 in |
| Wattage | 80 W |
| Lamp Life | 50000 hrs. |
| Colour Temperature | 3000 K/5000 K/4000 K |
| Lumens | 11200/12400/12000 |
| Base Type | Mogul |
| CRI | 80 |
| Efficacy (LPW) | 140, 155, 150 |
| Power Factor | >90% |
| Surge Protection | 6kV |
| Manufacturer's Warranty | Standard 5-Year Lamp Warranty |
| Ambient Operating Range | -40?F to +122?F (-40?C to +50?C) |
| Standard(s) Met | IP64 Rated, cULus, RoHS, FCC, Lead-Free, Mercury-Free |

