Ideal for indoor high/low bay lighting and outdoor decorative post top fixtures in walkway lighting applications
Lasts up to 5 times longer than HID lamps
No warm-up time, instant on with full light output and stable color
Consumes 76 percent less energy than equivalent HID lamps while delivering the same light output
Lumen and CCT selectable light enabled through physical controls located on lamp
Continuous and standby dimming can be enabled on lamps 80W and higher, when paired with the optional snap-on motion/daylight sensor and remote control
Passive cooling design (high reliability with no internal fan)
Rated for open and enclosed fixtures
360 degree beam angle (or omnidirectional) with Type V distribution
6kV surge protection
Requires easy ballast by-pass
Operates directly on line voltage 120V-277V
Not suited with outdoor fixtures with air vents
Should not be directly exposed to water
Electrical, LED Bulb
Sylvania 41011-594313811 LEDVance HID Bulb, Corn, 54 W, 8100 Lumens, EX39 Base – Each
$130.45
| Weight | 1.744 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.94166 × 0.3 × 0.30833 in |
| Wattage | 54 W |
| Lamp Life | 50000 hrs. |
| Colour Temperature | 5000 K |
| Lumens | 8100 |
| Bulb Shape | Corn |
| Base Type | EX39 |
| CRI | 80 |
| Manufacturer's Warranty | 5-Year Warranty |
| Dimensions | 9.9" L x 3.3" W x 3.3" H |
| Standard(s) Met | cUL/UL Listed, RoHS Compliant, FCC |
| Efficacy | 150 lm/W |
| Lamp Type | LED |
| Max. Voltage | 120 V – 277 V |
| Weight | 6.23 lbs. |

