Controls blue wavelengths for lower glare and reduced eye strain to improve readability and supports an improved sleep-wake cycle
Perfect fit where clean light color rendering is needed for seeing realistic, vivid colors without sacrificing light output
Properly saturates red to make building spaces and flesh tones accurate and vibrant, without oversaturating (which compromises energy efficiency)
Exceptional colour quality without the loss of efficacy
Dimmable down to 10%
Electrical, LED Bulb
Sylvania 40932-594313811 Reflector Flood Retrofit Light, PAR16, 6 W, 450 Lumens, GU10 Base – Case of 6
$73.51
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.63333 × 0.55 × 0.41667 in |
| Wattage | 6 W |
| Lamp Life | 25000 |
| Colour Temperature | 3000 K |
| Lumens | 450 |
| Bulb Shape | PAR16 |
| Base Type | GU10 |
| CRI | 82 |

