Made of a unique compound that prevents kinking
Patented Hose Armour? prevents kinking at the water source
Drinking water safe
Lead free
Crush-resistant female couplings on both ends and a male adapter connected to one end
Fits all standard faucets and most water accessories
Garden Hose, Tools
Swan CELUN12010 Element® Universal+® Leader Hose Element® Universal+® Leader Hose, PVC, 1/2″ dia. x 10′ – Each
$30.26
| Weight | 1.256 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.025 × 0.16666 × 0.81666 in |
| Hose Diameter | 1/2" |
| Hose Length | 10' |
| Hose Material | PVC |
| Couplings | Aluminum |
| Colour | Green |
| Burst Strength | 400 PSI |

