Constructed of high-grade steel and built to exacting standards
Electrically welded base and cylinder for maximum durability and leak free operation
Cleated steel saddle grips lift point and provides added safety
Oil by-pass system provides overload protection
All models work in upright, angle or horizontal positions
Unique valving allows handle to remain in upright position when used horizontally for improved operation
Equipped with convenient extension screw for low pick-up height adjustment
Widely used in heavy duty truck, agriculture, mining, and oil field applications
Bottle Jack, Fleet & Automotive
Strongarm 140103 JHJ-5 Super Heavy-Duty Bottle Jack JHJ-5 Super Heavy-Duty Bottle Jack, 5 Ton(s), 15-3/8″ Raised Height – Each
$116.93
| Weight | 8.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 0.44 × 0.7 in |
| Lifting Capacity | 5 Ton(s) |
| Lowered Height | 7-7/8" |
| Raised Height | 15-3/8" |
| Applications | Automotive, Mining, Petrochemical |
| Puncture Resistance | ANSI Level 2 |
| Width | 5" |
| Palm Coating | Flat Nitrile |



