Welded frame for added strength
Protective guard, combination V block and pressing adapter set included
Press head moves from side to side for added pressing flexibility
Liquid filled gauge accurately shows operator pressing force being applied
| Weight | 306 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.54 × 2.31 × 0.88 in |
| Max. Capacity | 20 Ton(s) |
| Air Pressure | 110-120 PSI |
| Bed Depth | 7" |
| Bed Width | 19-1/4" |
| Hydraulic System Pressure | 10000 PSI |
| Overall Dimensions | 35" x 64" |
| Ram Travel | 7-1/2" |
| Throat Depth | 5-3/4" |
| Throat Width | 10-3/4" |

