Fits both traditional and modern style helmets – easily attaches above or below full brim fire and industrial helmets
Constructed of anodized aircraft aluminum with high impact, chemically resistant engineering polymer LED housing and reflective strip
Features a new generation C4 LED and a 470 nm ultra-bright blue taillight LED
C4 LED is impervious to shock and has a 50 000 hour lifetime
Textured parabolic reflector produces a smooth beam hotspot with optimum peripheral illumination
Swivel clamp and insertable 5? angle adjuster to optimize beam location
Dual-direction, easy-access “On/Off” switch
IPX7 rated waterproof to 1 meter for 30 minutes
Includes: high-temperature, shock-mounted, impact-resistant Borofloat? glass lens and two 3V Lithium batteries
Electrical, Mounted Flashlight
Streamlight 69140 Vantage? Helmet Mounted Tactical Light – Each
$300.29
| Weight | 0.478 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.34166 × 0.525 × 0.21666 in |
| Lamp Type | LED |
| Lumens (High) | 115 |
| Run Time Hrs. (High) | 6 |
| Body Material | Aluminum |
| Battery Type | CR123A |
| Body Colour | Black |
| Beam Distance (High) | 167 m |
| Batteries Included/Not Included | Included |
| Light Colour | White/Blue |
| No. of Batteries Required | 2 |


